Z jakich materiałów można wykonać docieplenie budynku?

Od wielu wieków na terenach o niekorzystnym klimacie starano się ocieplać budynki, aby w ich wnętrzu było przyjemnie i przytulnie oraz, aby zmniejszyć koszt ogrzewania pomieszczeń. Kiedyś do izolacji stosowano słomę czy też różnego rodzaju tkaniny, na szczęście współcześnie można skorzystać ze specjalistycznych materiałów, które mogą pochwalić się silnymi właściwościami izolacyjnymi.

 

 

Klasyczne rozwiązania izolacyjne

 

Dwa najbardziej klasyczne i wciąż najpopularniejsze materiały do docieplania budynków to styropian i wełna mineralna. Wełna mineralna występuje w postaci granulatu, płyt, mat czy otuliny. Ten materiał jest bardzo elastyczny, dzięki czemu z łatwością można wypełnić nim nawet trudno dostępne miejsca przeznaczone do izolacji. Wełna mineralna także bez przeszkód “oddycha”, zdecydowanie lepiej przepuszczając powietrze niż styropian. Jest ona także ognioodporna, czego nie można powiedzieć o spienionym polistyrenie, czyli popularnym styropianie. Do jej wad należy silne nasiąkanie – a gdy jest wilgotna, traci właściwości izolacyjne – wilgoć także sprzyja rozwojowi grzybów. Styropian zapewnia większe ciepło oraz nie nasiąka, słabo za to chroni przed drganiami i hałasem.

 

 

Inne sposoby na docieplenie budynku

 

Inne systemy docieplenie budynku to na przykład użycie włókien celulozowych czy pianki natryskowej. Włókna celulozowe są materiałem całkowicie biodegradowalnym, ponieważ wykonane są z makulatury gazetowej – mają one silne właściwości cieplne oraz dobrze pochłaniają dźwięki otoczenia. Nie powinno się ich używać do izolacji pomieszczeń piwnicznych, ponieważ mogą one wtedy pochłaniać zbyt duże ilości wilgoci. Pianka natryskowa jest najszybszą formą docieplania budynku, która zapewnia jednorodną warstwę izolacyjną na całej powierzchni ściany. Ta metoda daje gwarancję trwałej izolacji i silnej warstwy cieplnej.

 

A może czas na nowatorskie rozwiązania?

 

Dla osób, które śledzą nowinki techniczne w budownictwie, interesujące mogą się wydać nowe metody docieplania budynków. Najciekawsze z nich to:

 

  • areożel, czyli substancja izolująca wykorzystywana w przemyśle kosmicznym, która jednak skutecznie została przeniesiona na grunt ociepleń budynków. Ten oparty na tlenku krzemu materiał doskonale tłumi dźwięki oraz zapewnia ciepło.

 

  • termoizolacja z połyskiem opiera się na odbijaniu promieniowania cieplnego od błyszczącej powierzchni aluminizowanej folii, dzięki czemu budynek jest termicznie zabezpieczony.

 

Jeśli lubi się klasyczne rozwiązania w kwestiach docieplania budynków, warto postawić na wełnę mineralną lub styropian, nie zapominając jednak o tym, że rynek cały czas podsuwa nowe technologie izolacyjne, takie jak areożel, pianka poliuretanowa czy twarde płyty z okładziną. Przed zdecydowaniem się na odpowiedni materiał, warto skonsultować się z specjalistami, którzy fachowym okiem ocenią właściwości cieplne budynku, wykonując na przykład badanie termowizyjne.