Na co zwrócić uwagę, kupując karmę dla zwierząt?
Wybór odpowiedniej karmy dla swojego pupila potrafi spędzić sen z powiek najbardziej troskliwemu opiekunowi, ale także doświadczonemu hodowcy. Innego rodzaju właściwości powinny mieć karmy przeznaczone dla małych szczeniąt i kociąt, a co innego jest ważne w pożywieniu przeznaczonym na przykład dla psiego seniora. Różne jest też zapotrzebowanie energetyczne, które zmienia się wraz z wiekiem zwierzęcia, jego chęcią do zabaw i zapotrzebowaniem na ruch.
Karma sucha czy mokra?
Przy wyborze pomiędzy mokrą a suchą karmą należy wziąć pod uwagę ilość składników odżywczych. Popularną opinią jest zdanie, które mówi o tym, że karmy suche są o wiele bardziej treściwe oraz skoncentrowane, w przeciwieństwie do mokrych, które zawierają więcej wody. Jednak zwierzęta częściej i chętniej jedzą karmy mokre. Warto więc poszukać kompromisu pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami i stosować je zamiennie, ponieważ nawet najbardziej wartościowa sucha karma stanie się dla zwierzaka po pewnym czasie jednostajna.
Zawartość mięsa w karmach dla zwierząt.
Większość karm przeznaczonych dla kotów oraz psów, które są zwierzętami mięsożernymi, zawiera od 10 do 18% mięsa. Taka zawartość w przeciętnym stopniu zaspokaja zapotrzebowanie na białko. Wysokiej jakości karma dla zwierząt powinna zawierać powyżej 20%, a najlepiej ponad 25% mięsa. Często można w sklepach znaleźć karmy, które zawierają około 5% mięsa oraz bardzo dużą ilość wypełniaczy zbożowych – należy unikać podawania takich karm swoim pupilom. Inne ważne składniki, które powinny znaleźć się w pożywieniu przeznaczonym dla zwierząt to olej rybny oraz witaminy, które zadbają o zdrowe kości oraz stawy, co jest ważne zwłaszcza u starszych zwierząt. Owoce i warzywa, które dostarczają ważnych mikroelementów, to także kluczowy dodatek do karmy dla zwierząt.
Dla pupila o szczególnych potrzebach
Przy doborze karmy należy też wziąć pod uwagę czy jest ona przeznaczona dla zwierzaka o szczególnych potrzebach, np. będącego po zabiegu, starszego czy chorującego na cukrzycę, alergię czy mającego problemy z nerkami. Często producenci wskazują też, że karma adresowana jest do zwierząt konkretnych ras, np. mopsów lub rottweilerów, które mają tendencje do tycia. Warto też zaopatrzyć się w dodatkowe przekąski, takie jak paszteciki czy krakersy wzbogacane o suplementy, które poprawiają zdrowie oczu lub stawów zwierzaka.