Drzwi zewnętrzne – jakie wybrać?
Drzwi zewnętrzne to zarazem jeden z elementów wpływających na wygląd domu i jednocześnie ważny składnik funkcjonalny, który ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa, oszczędności ciepła i komfortu codziennego korzystania z budynku. Decydując się na konkretny model drzwi wejściowych, trzeba więc uwzględnić wiele czynników przesądzających o naszym zadowoleniu z zakupu. Drzwi zewnętrzne kupuje się z myślą o długim okresie eksploatacji, na ich właściwy wybór warto więc poświęcić nieco więcej czasu. Zobaczmy, jakie cechy drzwi trzeba koniecznie wziąć pod uwagę.
Najważniejsze cechy drzwi zewnętrznych
Drzwi zewnętrzne mają wpływ na bezpieczeństwo naszej rodziny i posiadanego przez nas mienia. Przy rozważaniu zakupu powinniśmy więc sprawdzić oferowany przez nie stopień ochrony. Rozwiązaniem, które obroni wnętrze naszego domu przed dostępem osób niepowołanych, będą drzwi wyposażone w odpowiednie mechanizmy utrudniające ich sforsowanie. Ościeżnica powinna dawać możliwość stabilnego osadzenia w murze, a jednocześnie pozwalać na montaż bolców przeciwwyważeniowych. Istotne są również atestowane zamki oraz wzmocnienia, które utrudnią przecięcie drzwi lub zrobienie w nich otworów. Jeśli w drzwiach są zamontowane przeszklenia to dobrze, by były wzmocnione folią utrudniającą ich rozbicie. Najpewniejszym zabezpieczeniem będą zatem drzwi antywłamaniowe, które posiadają klasę 3 lub 4.
Wybierając drzwi zewnętrzne, trzeba pamiętać o tym, by oferowały one dobrą izolację cieplną. Choć w budynkach mieszkalnych zwykle znajduje się tzw. wiatrołap, to drzwi wyposażone w uszczelki zapewniające ścisłe przyleganie skrzydła do ościeżnicy, a także posiadające odpowiednią termoizolację, pozwolą w ograniczeniu wydatków na ogrzewanie. Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej.
W zależności od okolicy, w jakiej mieszkamy, drzwi wejściowe powinny oferować również odpowiednią ochronę przed hałasem. Będzie to znacznie istotniejsze w przypadku budynków znajdujących się w ruchliwych punktach – w centrach miast, przy drogach lub ulicach o dużym natężeniu ruchu, niż w sytuacji, gdy dom stoi w ustronnym miejscu. Stopień tłumienia dźwięków z zewnątrz jest określany przy pomocy tzw. wskaźnika izolacyjności akustycznej, który powinien być wyższy niż 30 dB.
Dobrze, jeśli wybrane przez nas drzwi są odporne na ogień. Drzwi, które są certyfikowane w kierunku wytrzymałości ogniowej, są specjalnie oznaczane. Producent podaje współczynnik El wyrażany w minutach. Im jego wartość jest wyższa (30, 60, 90 itd.), tym drzwi dłużej będą chroniły przed ogniem.
Przy szukaniu odpowiednich drzwi warto się również kierować rodzajem odpowiadającego nam materiału – może to być drewno, aluminium, stal, a nawet różne tworzywa sztuczne. Liczy się także kolor i zastosowane przez producenta wzornictwo. Trzeba pamiętać, że drzwi wejściowe są intensywnie eksploatowane, liczy się więc też ich solidność i wytrzymałość mechaniczna.