Czym jest kotwienie rusztowań?
Czasem zdarza się, że spotykamy się z określeniami, które wprawiają w konsternację. Wydają się tak obco brzmieć, że nie wiadomo właściwie, co się za nimi kryje. Kiedy jednak ktoś rozjaśnia ich znaczenie, wszystko staje się proste. Właśnie tak przedstawia się sprawa z kotwieniem rusztowań. Choć na pierwszy rzut oka zwrot ten brzmi w sposób skomplikowany, w rzeczywistości oznacza on bardzo konkretną rzecz. Krótko mówiąc, kotwienie rusztowań to po prostu mocowanie ich w ten sposób, aby były zarówno bezpieczne, jak i komfortowe? Proste? W wyjaśnieniu tak, ale w instalacji – trochę trudniejsze.
Zasady związane z kotwieniem
Żeby rusztowanie było zarówno stabilne, jak i komfortowe, musi ono być wznoszone według ściśle określonych zasad. Jedną z naczelnych reguł dotyczących tego procesu jest to, że mocowania zawsze muszą znajdować się pod kątem prostym w stosunku do ścian budynku. Inna ważna zasada związana jest z tym, że kotwienie powinno się odbywać symetrycznie, równo na całej powierzchni. Takie działanie jak najbardziej pomaga w uzyskaniu korzystnego efektu.
Najlepsze kotwienie to takie, które korzysta z solidnych materiałów. Solidnych, czyli takich, których jakość jest potwierdzona odpowiednimi certyfikatami. Tego rodzaju elementy dają pewność tego, że rusztowanie będzie zarówno bezpieczne, a więc stabilne, jak i komfortowe. A więc będzie dokładnie takie, jakie ma być.
Im wyższa jest dana kondygnacja rusztowania, tym gęściej musi być ona kotwiona. W związku z tą zasadą najgęstsze mocowania muszą zostać wykonane na najwyższej kondygnacji. Tylko wtedy będzie można mówić o w pełni bezpiecznym zamocowaniu całej instalacji.
Rusztowanie, które zostało poddane kotwieniu, można dodatkowo wzmacniać różnymi innymi elementami. Na przykład balustradami albo powierzchniami antypoślizgowymi. Generalnie rzecz biorąc, ostrożności nigdy za wiele, więc tego typu rozwiązania są jak najbardziej rekomendowane, a nawet wymagane. Dzięki nim wszyscy pracujący na rusztowaniach będą mogli czuć się bezpiecznie.