Jaką fugę wybrać – epoksydową czy cementową?
Aplikacja fugi jest jednym z ostatnich etapów tworzenia powierzchni wykonanej z płytek. Aby jednak efekt końcowy zachwycał, należy wybrać odpowiedni produkt. Co sprawdzi się lepiej: fuga cementowa, czy fuga epoksydowa? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Fuga cementowa – co warto wiedzieć?
Fuga cementowa jest dostępna w naszym sklepie w postaci suchej mieszanki, która stanowi połączenie różnych kruszyw, pigmentów, a także dodatków modyfikujących (zapewniają one lepszą elastyczność i szersze zastosowanie). Aby uzyskać odpowiednią konsystencję, suchy produkt należy rozmieszczać z wodą w proporcjach podanych przez producenta na opakowaniu.
Fugi cementowe są bardziej tradycyjną opcją, co sprawia, że wyróżniają się korzystną ceną. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów, dzięki czemu możemy dopasować je do naszych preferencji, a także do koloru płytek. Co ważne, fuga cementowa może być z powodzeniem stosowana razem z ogrzewaniem podłogowym oraz w trudnych pomieszczenia, gdzie istnieje ryzyko odkształceń powierzchni. Jest łatwa do nakładania, mrozoodporna i wodoodporna.
Fuga epoksydowa – dlaczego warto?
Nowoczesnym odpowiednikiem fugi cementowej jest fuga epoksydowa, czyli tzw. fuga żywiczna. Mieszanka ta tworzona jest na bazie żywic reaktywnych.
Najczęściej występuje w postaci dwuskładnikowej:
- składnik bazowy jest złożony z żywicy epoksydowej, kruszywa oraz dodatków i występuje w postaci gęstej, półsuchej masy,
- płynna składowa (tzw. utwardzacz) to gęsta ciecz, która rozpoczyna reakcję chemiczną i sprawia, że fuga ulega utwardzeniu.
Fuga epoksydowa wyróżnia się niezwykłą estetyką i wysoką jakością. Jest odporna na intensywne użytkowanie, a także na czyszczenie – nawet przy pomocy silnych środków chemicznych. Polecana jest w przypadku płytek wielkoformatowych (z uwagi na dobrą przyczepność). Minusy tego produktu to wysoka cena i mniejsza paleta odcieni. Dodatkowo praca z fugą epoksydową wymaga wprawy i doświadczenia.