Kilka wskazówek, jak prawidłowo ułożyć glazurę
Samodzielne układanie glazury wcale nie musi być trudne. Odpowiednie narzędzia i trzymanie się kilku zasad to podstawa. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę przy układaniu płytek. Prowadzone samodzielnie prace wykończeniowe wymagają cierpliwości i dokładności, jednak przy znajomości kilku podstawowych zasad można wykonać niemalże wszystkie prace remontowe. Sprawdza się to przy układaniu glazury – zarówno na ścianie, jak i na podłodze.
Od czego zacząć układanie płytek
Przed ułożeniem płytek warto określić plan działania i wyznaczyć osie, które wskażą orientacyjne miejsca układania elementów. Dobrym pomysłem jeszcze przed mocowaniem jest przyłożenie płytek do ściany lub podłogi “na sucho” – po to, żeby rozważyć ich układ oraz docięcia. Przy cięciu płytek warto umieścić symetryczne fragmenty na obu końcach ściany lub podłogi. Przed zakupem glazury, do pomiarów pomieszczenia warto doliczyć około 10% na ewentualne odpady i uszkodzenia płytek. Oprócz dobrych praktyk zawsze należy sugerować się wskazówkami i zaleceniami podawanymi przez producenta wszelkiego rodzaju materiałów wykończeniowych, takich jak grunt, zaprawa czy klej.
Wskazówki do układania płytek
Prawidłowe przygotowanie podłoża gwarantuje uzyskanie dobrej przyczepności nakładanych w późniejszym czasie warstw. Zaprawę klejową należy nanieść na podłoże gładką krawędzią pacy – w ten sposób wykonuje się warstwę kontaktową. Następnie równomiernie rozprowadza się klej zębatą krawędzią pacy, a kolejną warstwę kleju dodaje się również na płytkę. Po przyłożeniu płytki do ściany należy mocno docisnąć, jednocześnie lekko ją przesuwając. Należy ustalić właściwe odstępy między płytkami przy pomocy elementów dystansowych, tzw. “krzyżyków”. W międzyczasie warto sprawdzać poziomicą pion i zlicowanie płytek. Po wyschnięciu kleju wypełnia się fugi przez nakładanie jej w szczeliny pomiędzy płytkami.