Jakie drewno opałowe wybrać do kominka?
Nie ma nic lepszego niż przyjemny wieczór przy kominku, w którym trzaska ogień. Taka atmosfera naturalnie kojarzy się z relaksem, wyciszeniem oraz spędzaniem czasu w gronie rodzinnym. Aby móc w pełni cieszyć się kominkowymi przyjemnościami, warto wybrać najlepsze drewno opałowe, które będzie paliło się długo i równomiernie.
Liściaste czy iglaste?
Podstawową kwestią jest zwrócenie uwagi na różnicę pomiędzy drewnem pozyskiwanym z drzew iglastych oraz liściastych. Drewno drzew iglastych nie nadaje się za bardzo do kominka, poniewaz ma w sobie zbyt wiele żywicy. Z tego powodu łatwo o zabrudzenia, dymienie czy osadzanie się sadzy w przewodzie kominowym. Zdecydowanie lepszą opcją jest drewno drzew liściastych, które daje spokojny i mocny ogień. Warto przyjrzeć się poszczególnym jego gatunkom, aby wybrać te najlepsze, które zapewnią wiele udanych i ciepłych wieczorów.
Gatunki drewna opałowego
Aby zdecydować się na najlepsze drewno opałowe, warto najpierw wykluczyć wszelkie materiały impregnowane, malowane czy też powlekane jakąkolwiek substancją chemiczną. Tego rodzaju dodatki są szkodliwe i potrafiłyby zamienić przyjemne chwile przy kominku w zatruty spektakl. Kolejną sprawą jest kwestia odpowiedniego wysuszenia – drewno powinno być sezonowane przynajmniej przez 15 miesięcy do osiągnięcia 10-20% wilgotności (tuż po ścięciu ta wartość wynosi 35%).
Ważne jest także to, aby drewno było odpowiednio twarde, zbite i wysokokaloryczne. Lekkie drewno potrafi być dużo mniej wydajne niż jego twarde odpowiedniki – metr sześcienny opału uzyskanego z topoli czy lipy jest dwukrotnie lżejszy od na przykład grabiny. To właśnie drewno z grabu, dębu i buka uważane jest za najlepsze i najbardziej kaloryczne. Mimo tego, że nie tworzy ono spektakularnego płomienia, jest bardzo wydajne i można zapomnieć na długi czas o potrzebie podkładania kolejnych szczapek do kominka. Chwalone jest także drewno z jesionu, ale ciężko się je łupie, stąd nie jest ono używane zbyt często. Część gatunków drewna doskonale nadaje się także do wędzenia potraw, na przykład olcha, jabłoń, grusza, klon. Gdy jednak poszukuje się dobrego drewna do kominka, warto postawić na klasykę, czyli dębinę, grabinę albo buczynę.