Okna drewniane i PCV – wady i zalety obu rozwiązań
Wątpliwości związane z wyborem pomiędzy oknami plastikowymi a drewnianymi to częsty dylemat przy budowie lub remoncie naszego domu. Podjęcia decyzji nie ułatwia szeroka oferta produktów na rynku. Tym, co wpływa na unikalność każdego typu rozwiązania, jest materiał. Zarówno drewno, jak i plastik wiążą się z konkretnymi uwarunkowaniami cenowymi, dekoracyjnymi oraz jakościowymi, które powinniśmy poznać przed zakupem.
Okna drewniane – unikalność i tradycja
Wybierając artykuły dla domu, warto wcześniej określić pożądany styl wnętrza. Okna drewniane i PCV będą bowiem nadawać pomieszczeniom inne charaktery. Ramy drewniane, w przeciwieństwie do rozwiązań plastikowych, można malować, rzeźbić i lakierować. Wiele modeli wykonuje się według indywidualnego projektu i dopasowuje do innych drewnianych elementów wystroju wnętrza. Oprócz funkcji dekoracyjnej charakteryzują się trwałością oraz wysokim poziomem izolacji dzięki niskiej rozszerzalności cieplnej. Nieuniknioną wadą jest jednak ich cena – są droższe od plastikowych odpowiedników. Drewno ma także większą podatność na wilgoć, dlatego przed montażem trzeba je odpowiednio przechowywać.
Popularne okna PCV
Zdecydowanie należą do najczęściej wybieranych rozwiązań, głównie za sprawą ceny. Są tańsze od okien drewnianych. Do ich zalet należy także łatwość utrzymania. Plastik nie wymaga konserwacji tak jak drewno. Jeśli chodzi o aspekt dekoracyjny, okna PCV to nie tylko standardowa biel. Wiele produktów można nabyć w szerokiej gamie kolorystycznej. Niektóre modele imitują nawet powierzchnię drewnianą. Uniwersalny, biały odcień ram może jednak zmienić odcień pod wpływem promieni UV i stracić walory estetyczne. Inną wadą jest mniejsza trwałość – zazwyczaj to drewniane ramy dłużej utrzymują ciepło.